CHORVATSKO

Zveme Vás do Chorvatska, evropské země, která je nám velmi blízká nejen vzdáleností, ale i slovanskou příbuzností. Společné slovanské kořeny nám připomene nejvíce velmi blízký národní jazyk. Chorvaté jsou na svoji vlast nadmíru pyšní, jsou si vědomi jakými zajímavostmi a krásou se jejich země právem chlubí. Silnými vazbami jsou připoutáni ke svému národu. Tak byli vychováváni již od kolébky svou matkou a většinou jednáním svého otce i děda, od kterých podvědomě převzali silnou národní hrdost. Bohatá historie Chorvatska i jeho měst je už nejméně od 4. století utvářena polohou a událostmi spojenými s předělem kultur, hranicemi říší a civilizací. Tento úděl si území Chorvatska neslo po mnoha staletí. Přeneslo jej dokonce i do druhé poloviny 20. století, kdy se Chorvatsko jako součást Jugoslávie, ocitlo ve specifickém postavení mezi východním a západním blokem.

Chorvatsko příroda a klima

Každý národ miluje svoji vlast a Chorvaté svoji vlast, možná i právem, považují za tu nejkrásnější na světě. Říkají své zemi „krásná naše“ a také tak začíná jejich státní hymna. V Chorvatsku je 7 národních parků, což je z hlediska poměru k rozloze země rekordním výsledkem na celém světě. Nejvyšší horou Chorvatska je Dinara, s výškou 1831 m nad mořem. Klimaticky se Chorvatsko rozděluje na dvě zóny. Ve vnitrozemí převládá mírné kontinentální podnebí, zčásti i horské. V oblastech podél jaderského pobřeží převládá převážně středomořské klima s mnoha slunečními dny a ještě je rozdílné v teplotách vzduchu mezi pobřežím Istrie a pobřežím Dalmácie, zejména Dalmácie jižní, kde je výrazně tepleji, včetně teploty moře.

Národnostní složení a rozloha

I když svoji samostatnost národ chorvatský získal až v posledním desetiletí 20. století, pokaždé se podílel na důležitém dění starého kontinentu. Chorvatsko není velké země, patří mezi středně velké, jako Švýcarsko, Slovensko, Dánsko a Irsko. Ze 4.172 tis. obyvatel je 90% národností chorvatské. Národnostní menšiny tvoří Srbové, Slovinci, Bosňané, Maďaři, Italové i Češi. Hlavním městem Chorvatska je Záhřeb asi s 1 mil. obyvatel. Chorvatsko má rozlohu pevniny 56.542 km2 a rozlohu moře 31.067 km2. Mořského pobřeží má v délce 5.835 km včetně břehů ostrovů a útesů, kterých je 4.058 km. Počet ostrovů má Chorvatsko 1.185, z nichž největší je ostrov Krk a Cres. Osídlených ostrovů je 67.

Chorvatsko zajímavosti

Abychom si připomněli i některé ajímavosti z historie Chorvatska, tak aby zejména pánové věděli, kravata má název od slova Croata a v 17. století si ji uvazovali ke krku chorvatští vojáci. Také psací pero má počátky v Chorvatsku, kde jej vynalezl inž. S. Penkalu, který roku 1906 prvý na světě si dal patentovat mechanickou tužku a plnící pero.

Chorvatsko turistika

Turistiku v oblastech Chorvatska začali v 19. století rozvíjet naši nejbližší sousedé Rakušané a Maďaři. Jsou i místa na pobřeží, kde prvním turistou byl Čech. Jako například v Podgoře. Chorvatsko má dnes na 500 hotelů, k jednomu stu turistických komplexů a přes tři sta kempů. Chorvatsko na turistice založilo svoji budoucnost a hodlá v tom pokračovat i v budoucnu. Chorvaté říkají, jsi-li náš host, jsi naším přítelem. Tato malá země je skutečně to pravé místo pro velkou dovolenou. Vždy má co nabídnout. Moře, překrásnou přírodu, víno i zpěv, a také speciality jako třeba pažský sýr, pršut, pašticada, rybí speciality a vynikající cukrářské výrobky.

Na těchto stránkách Vám nabízíme vybraná místa pro vaši dovolenou na pobřeží Jadranu.

Vítejte v Chorvatsku, v zemi kam to máme tak blízko.

Hledat ubytování


Potřebujete poradit?