DŮLEŽITÉ INFORMACE – CHORVATSKO 2024

 

  ZA JAKÝCH PODMÍNEK MŮŽU CESTOVAT DO CHORVATSKA?

 

CESTOVNÍ DOKLADY

Pro vstup do Chorvatska potřebujete platný občanský průkaz nebo cestovní pas, a to včetně dětí, kojenců, batolat i školáků. Nestačí mít dítě pouze zapsané v cestovním dokladu. Doporučujeme si včas zkontrolovat platnost i podobu dětí na fotografii. Při výrazné změně podoby dítěte pozbývá občanský průkaz i cestovní pas platnosti. Platnost pasu i občanského průkazu by měla být minimálně do plánovaného ukončení pobytu. Chorvatské velvyslanectví však doporučuje platnost alespoň 3 měsíce po ukončení pobytu.

CELNÍ PŘEDPISY

Dnem vstupu Chorvatska do EU 1. července 2013 byly zrušeny celní kontroly na státních hranicích se sousedními státy EU (Slovinsko, Maďarsko). Na druhé straně zůstávají nebo se zpřísňují celní kontroly na hranicích s nečlenskými státy EU (Srbskem, Bosnou a Hercegovinou a Černou Horou). V každém případě je nutno na hraničním přechodu ohlásit dovoz nebo vývoz peněžních prostředků nebo cestovních šeků v hodnotě 10.000,- Euro a vyšší.

PLATEBNÍ PROSTŘEDKY

Od 1. ledna 2023 zanikla chorvatská kuna a byla nahrazena eurem. Platit můžete buď v hotovosti, nebo platební kartou. V místě pobytu Vám budou k dispozici i bankomaty, směnárny a pošty.

POJIŠTĚNÍ A LÉKAŘSKÁ PÉČE

Zájezdy jsou pojištěny pouze proti úpadku cestovní kanceláře tak, jak ukládá zákon. Pokud nejste pojištěni jiným způsobem, doporučujeme uzavřít pojištění léčebných výloh. V případě, že užíváte nějaké léky, nezapomeňte je vzít s sebou. Ošetření nebo léky předepsané během cesty si hradí každý sám, teprve po návratu do ČR mohou být výlohy proplaceny příslušnou pojišťovnou. Pokud má účastník zájezdu nějaké zdravotní potíže, bylo by vhodné cestu do zahraničí konzultovat s lékařem.

LODNÍ A TRAJEKTOVÁ DOPRAVA

Přeprava osob, zavazadel a dopravních prostředků na chorvatské ostrovy je organizována trajekty, chorvatské společnosti JADROLINIJA. Její zastoupení a prodejní místa najdete v každém trajektovém přístavu na pobřeží i ostrovech. Při přepravě trajektem se platí jak převoz dopravního prostředku, tak i každá přepravovaná osoba. Tato doprava je kyvadlová a zajišťuje přepravu osob, automobilů i nákladních vozidel. V období vrcholné sezóny a zejména o víkendech je vhodné přijet do přístavu, z něhož chcete cestovat, s předstihem. Jinak se Vám může stát, že se na trajekt nedostanete.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA

Chorvatsko je v tzv. Zóně 1, tzn., že Vaše příchozí i odchozí hovory, SMS, MMS i čerpání dat není účtováno s roamingovými příplatky. Ceny odpovídají využití služeb v ČR.

Ve většině pobytových míst najdete telefonní automaty na mince nebo telefonní karty, máte možnost telefonovat také z hotelové recepce či pošty. Máte-li u svého mobilního operátora zaplacenou službu roaming, můžete používat i Váš mobilní telefon.

Směrové číslo z Chorvatska do ČR: 00420
Směrové číslo z ČR do Chorvatska: 00385
Důležitá telefonní čísla v Chorvatsku:
Policie: 192
Hasiči: 193
První pomoc: 194
Tísňová linka: 112
Pomoc na cestě: 00385 1 1987
Chorvatský autoklub (HAK): 00385 1 66 11 999

Velvyslanectví ČR Záhřeb
– z českého mobilu: 00385 91 612 1533
– z území Chorvatska: 091 612 1533

Konzulární jednatelství Rijeka: (pouze sezónní od 15.6. do 30.9.)
– z českého mobilu: 00385 91 612 1560
– z území Chorvatska: 091 612 1560 

Konzulární jednatelství Split: (pouze sezónní od 15.6. do 30.9.)
– z českého mobilu: 00385 91 612 1660
– z území Chorvatska: 091 612 1660

Adresa velvyslanectví ČR v Chorvatsku: Radnička cesta 47/VI, 10 000 Zagreb tel: 00385 16177246, 00385 16176894.

Kontakt na příslušníky Policie ČR působící v průběhu turistické sezóny v Chorvatsku:
Omiš:  00385 955693390, 00385 955 693 395
Šibenik:  00385 955 693 388, 00385 955 693 394

DOMÁCÍ ZVÍŘATA

Za veškeré formality, potřebné pro převoz psů a koček, je zodpovědná převážející osoba. Na všechny potřebné dokumenty se informujte u veterináře. Pobyty psů a koček v ubytovacích zařízeních v Chorvatsku jsou zpoplatněny a na možnost jejich pobytu v daném zařízení je třeba se písemně informovat před uzavřením smlouvy.

POBYT

Základní pobytovou jednotkou je týden (7 nocí) sobota – sobota. Zakoupit lze jakékoliv množství týdnů. V případě zájmu lze zajistit i pobyt delší nebo kratší než 7 nocí, pouze však pro klienty, kteří cestují vlastní dopravou, a to po dohodě s chorvatským partnerem (nelze u všech kapacit).

POKYNY NA CESTU

Doklady potřebné k ubytování (voucher, doklady o cestovním pojištění) včetně pokynů na cestu s uvedením přesného času a místa odjezdu zašleme poštou nebo na emailovou adresu uvedenou na smlouvě o zájezdu (případně na adresu našeho provizního prodejce, u kterého jste zájezd zakoupili). Z důvodu upřesnění času odjezdu nebo při prodeji „Last minute“ může být tato doba i kratší.

UBYTOVACÍ DOKLAD – VOUCHER

Zákazník obdrží ubytovací doklad – voucher spolu s pokyny na cestu zpravidla týden před odjezdem, v případě, že uhradil celkovou částku zájezdu. V opačném případě zaniká nárok na vystavení voucheru. Voucher je přísně zúčtovatelná cenina při jejíž ztrátě nemá klient právo na náhradu. Na voucheru jsou uvedeny všechny služby, které jste si zaplatili a na jejichž čerpání během pobytu máte nárok. Pokud klienti svévolně ubytují v pokoji nebo apartmánu více osob než je uvedeno na voucheru, berou na sebe veškerá rizika (postihy, pokuty, vystěhování apod. ze strany ubytovatele). Do voucheru není dovoleno ze strany zákazníka jakkoli zasahovat, učiní-li tak, dojde ke znehodnocení voucheru, který se stává neplatným.

UBYTOVÁNÍ

Ubytování v hotelích, bungalovech i apartmánech nenahrazuje komfort vlastního bytu. Nárok na ubytování vzniká po předložení ubytovacího poukazu – voucheru. Ubytování klientů probíhá mezi 14 – 18  hodinou. V den odjezdu je klient povinen opustit pokoj či apartmán do 10 hodin, aby mohly být pokoje připraveny pro další hosty. Klienti, kteří cestují autobusem, si mohou zpravidla uložit zavazadla na určené místo a příjemně využít posledních chvil do odjezdu. V případě, že zákazník způsobí škodu v ubytovacím zařízení, je povinen ji nahradit. Pokud  jste si z naší nabídky objednali lůžko v „denní místnosti“ apartmánu, je třeba vzít na vědomí, že jím může být gauč, pohovka nebo rozkládací křeslo. Pokud je v pokoji umístěna přistýlka, dochází tím nutně ke zmenšení volného prostoru v pokoji. Kvalita ubytování v privátech, apartmánech a studiích odpovídá v jednotlivých pobytových místech chorvatským normám a předpisům pro tento typ ubytování. Apartmány a studia jsou standardně vybaveny, mají zařízenou kuchyňskou linku a v ceně je zahrnuta spotřeba vody, plynu, elektrické energie a 1x týdně výměna ručníků (není-li uvedeno jinak). Pokoje s balkonem směrovaným na mořskou stranu, mohou mít přímý nebo boční výhled. Ve výhledu mohou bránit stromy a jiná zeleň.

POBYTOVÁ TAXA

Je povinným poplatkem každého hosta staršího 12 let v Chorvatsku i Bosně a Hercegovině. Pobytová taxa je zahrnuta v ceně zájezdu, pokud není uvedeno jinak.

STRAVOVÁNÍ

U pobytů s polopenzí začíná stravování večeří a poslední službou je snídaně. U plné penze začíná stravování obědem. Nápoje, které nejsou zahrnuty v ceně si klient hradí. U stravování formou bufetu (švédských stolů) může být zkonzumováno libovolné množství potravin, které však nelze vynášet z jídelny. Stravování je poskytováno dle norem zahraničního partnera. Ve všech uvedených kapacitách je pitná voda.

DELEGÁTI CK

Ve většině našich pobytových míst bude v určených termínech a hodinách k dispozici delegát nebo zástupce CK. Delegát má na starosti více ubytovacích kapacit, a proto nemůže být s klienty 24 hodin denně. Budou zde rozmístěny informační tabule, kde najdete informace k odjezdu, kontakt na delegáta a další důležité informace. V případě jakýchkoliv nedostatků či problémů ve Vašem ubytovacím zařízení ihned informujte delegáta.

V případě nouze volejte:

  • v Chorvatsku : delegátka Iveta Radojković Novotná, +420 606 163 383
  • v ČR: CK Diana Group, +420 603 198 340

 

FAKULTATIVNÍ VÝLETY

Téměř v každém pobytovém místě je široká nabídka výletů, které budou zprostředkovány delegátem CK. V místech, kde není delegát přítomen, můžete využít nabídky jiných CK. Většina výletů je podmíněna počtem přihlášených osob. Výlety se hradí na místě, nejsou zahrnuty v ceně zájezdu, pokud není uvedeno jinak.

CENA

Cenou zájezdu se rozumí cena, kterou za služby objednané zákazníkem potvrdí CK na „Smlouvě o zájezdu“ nebo „Smlouvě o službě“. Ceny jsou cenami smluvními mezi CK na straně jedné a zákazníkem na straně druhé. Obsah cen je uveden u nabídky jednotlivých služeb. Cena každého zájezdu zahrnuje povinné smluvní pojištění CK dle zákona č. 159/99 Sb. Děti, které mají zájezd zdarma, platí tato pojištění ve výši 210,- Kč/týden a dopravu.

Ode dne 1. května 2022 byla zrušena ochranná opatření týkající se překračování chorvatských státních hranic. Od tohoto data je všem cizincům umožněn vstup do Chorvatska bez jakéhokoliv omezení.

V současné chvíli nejsou platná žádná omezení vstupu pro přijíždějící osoby a do Chorvatska je tak možné cestovat za stejných podmínek, jako tomu bylo před vypuknutím pandemie nemoci COVID-19.

Hledat ubytování


Potřebujete poradit?